طراحی وب چیست؟

طراحی وب
آنچه در این مقاله خواهید خواند..

طراحی وب یک موضوع پیچیده است که شامل فرآیند برنامه ریزی، مفهوم سازی و تنظیم محتوا به صورت آنلاین است. امروزه طراحی یک وب سایت فراتر از زیبایی شناسی است و شامل عملکرد کلی وب سایت می شود. طراحان و توسعه دهندگان باید هم ظاهر بصری (نحوه ظاهر وب سایت) و هم طراحی کاربردی (نحوه عملکرد وب سایت) را در نظر بگیرند. با موارد بسیار زیادی که باید در نظر بگیرید، فرآیند طراحی می تواند مشکل باشد.

طراحی وب همچنین شامل طراحی صفحات وب، برنامه نویسی و توسعه وب سایت ها، طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)، بهینه سازی موتور های جست و جو (SEO) و بسیاری از فعالیت های دیگر است که به منظور ایجاد یک وبسایت کامل و کارآمد صورت می گیرد. در طراحی وب، از ابزار ها و تکنولوژی های مختلفی مانند Html، Css، JavaScript، Drupal، WordPress، Php و غیره استفاده می شود. هدف از طراحی وب ایجاد یک سایت کارآمد و جذاب با استفاده از اصول طراحی وب مدرن و بهینه سازی آن برای استفاده بهینه کاربران است.

در این مقاله، ما نگاهی به طراحی وب می اندازیم، از جمله کارهایی که طراحان وب انجام می دهند و عناصر رایج طراحی وب که با آن‌ها کار می کنند و استفاده می کنند.

طراحان وب چه می کنند؟

طراحی وب، اهداف یک وب سایت یا صفحه وب را تعریف می کند و دسترسی را برای همه کاربران بالقوه ارتقا می دهد. این فرآیند شامل سازماندهی محتوا و تصاویر در یک سری صفحات و یکپارچه سازی برنامه ها و سایر عناصر تعاملی است. متخصصانی که این فرآیند را انجام می دهند طراح وب نامیده می شوند و شغل آن‌ها شامل وظایف زیر است:

 • انتخاب فونت های خوانا
 • مجموعه ای از طرح های رنگی جذاب که با فونت ها هماهنگ است.
 • پیاده سازی هویت برند در رنگ ها، فونت ها و طراحی
 • یک نقشه ساختار وب سایت برای ارائه ناوبری بصری
 • قرار دادن تصاویر، آرم ها، متن، فیلم ها، برنامه ها و سایر عناصر
 • استفاده از زبان های کدنویسی مانند HTML و CSS برای ایجاد طرح بندی و استایل دادن به صفحات
 • ساختن نسخه های بهینه وب سایت ها و صفحات برای مشاهده دسکتاپ و موبایل

روش های طراحی وب

دو روش متداول طراحی وب وجود دارد:

طراحی تطبیقی ​​و واکنش گرا

در طراحی تطبیقی، محتوای وب سایت با استفاده از اندازه صفحه نمایش استاندارد به عنوان چارچوبی برای چیدمان ایجاد می شود.

در طراحی واکنش گرا، محتوا با توجه به اندازه صفحه نمایش به صورت پویا حرکت می کند. طراحان وب از مراحل مختلف فرآیند کلی طراحی وب برای استفاده از این روش های طراحی بسته به ترجیحات و اهداف مشتری یا کارفرما برای سایت استفاده می کنند.

web-design-2

عناصر طراحی وب

فرآیند طراحی وب به طراحان اجازه می دهد تا با هر اولویتی سازگار شوند و راه حل های موثری ارائه دهند. بسیاری از اجزای استاندارد هر طراحی وب وجود دارد، از جمله:

تایپوگرافی و فونت

تایپوگرافی، سبک یا فونت محتوای نوشته شده است. طراحان وب یکی یا ترکیبی را انتخاب می کنند که جذاب و خواندنی باشد. برای انجام بهترین انتخاب، آن‌ها باید فونتی را انتخاب کنند که با مخاطب هدف مطابقت داشته باشد. ظاهر و متن وب سایت دست به دست هم می دهند تا یک طراحی منسجم با عناصر متعادل ایجاد شود و مهم است که نویسندگان و طراحان محتوا با یکدیگر همکاری کنند.

طرح رنگی

طرح رنگی ترکیبی از رنگ هاست که با برند و صنعتی که نمایندگی می کند هماهنگ باشد. در طراحی وب، یک رنگ قالب و چندین رنگ دیگر را برای ایجاد یک پالت انتخاب می کنند. پالت رنگ می تواند تک رنگ (سایه های مختلف یک رنگ)، مشابه (رنگ های نزدیک به یکدیگر) یا مکمل باشد. طراحان همچنین نشان می دهند که کدام رنگ ها بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان هستند.

چیدمان

انتخاب چیدمان یک کار ضروری برای طراح است. اینکه چگونه محتوای وب مرتب شود، تاثیر چشمگیری بر قابلیت استفاده و عملکرد سایت خواهد داشت و باید ساده، شهودی و در دسترس باشد. هیچ قانون خاصی برای انتخاب چیدمان وجود ندارد، با این حال، چند اصل اصلی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود. در طراحی وب باید مطمئن بود که نیازهای مخاطبان هدف در نظر گرفته شده است و از طرح بندی بیش از حد تحریک کننده که ممکن است پیام ها را به خوبی منتقل نکند استفاده نشود.

تصاویر و آیکون ها

طرح‌های شگفت‌انگیز می‌توانند اطلاعات زیادی را تنها در چند ثانیه به هم منتقل کنند. این کار با استفاده از تصاویر و آیکون های قدرتمند امکان پذیر شده است. تصاویر، آیکون ها، گرافیک ها، عکس ها، نمادها و موارد دیگر هستند که برای ارائه اطلاعات تکمیلی به متن استفاده می شوند. برای ایجاد جلوه مورد نظر، طراحان می توانند تصاویری را انتخاب کنند که مکمل یکدیگر و برندی باشد که وب سایت نشان دهنده آن است.

web-design-3

 

در اینجا چند مورد برای کمک به ساده سازی جستجوی آورده شده است :

1.تصاویر و آیکون های رایگان

 • تصاویر و نمادهای برتر

 

2.فیلم ها

ادغام ویدیوها در طراحی وب به طور فزاینده ای در بین طراحان محبوب است وقتی ویدیوها به درستی استفاده شوند، می‌توانند به کاربران شما کمک کنند پیامی را که به درستی از طریق متن یا تصویر منتقل نمی‌شود، تجربه یا درک کنند. به خاطر داشته باشید که مانند روشن بودن صفحه تلویزیون در رستوران، چشم بازدیدکنندگان به سمت تصاویر متحرک جلب می شود. مطمئن شوید که ویدیوهای شما با سایر عناصر مهم رقابت نمی کنند یا از آنها کم نمی کنند.

3.تعاملات کاربر

بازدیدکنندگان سایت شما بسته به دستگاه خود راه های مختلفی برای تعامل با سایت شما دارند (پیمایش، کلیک، تایپ و غیره). بهترین طراحی های وب سایت این تعاملات را ساده می کند تا به کاربر این حس را بدهد که کنترل دارد. در اینجا چند نمونه هستند:

 • هرگز صدا یا ویدیو را به صورت خودکار پخش نکنید
 • هرگز زیر متن خط نکشید مگر اینکه قابل کلیک باشد
 • مطمئن شوید که همه فرم‌ها سازگار با موبایل هستند
 • اجتناب از پاپ آپ
 • از Scroll-jacking خودداری کنید
 • تصاوير متحرك

هزاران تکنیک انیمیشن سازی وب وجود دارد که می تواند به طراحی شما کمک کند تا توجه بازدیدکننده را جلب کند و به بازدیدکنندگان اجازه دهد تا با ارائه بازخورد با سایت شما تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، افزودن دکمه‌ها یا فرم‌های «لایک» می‌تواند بازدیدکنندگان سایت شما را درگیر کند. اگر در طراحی وب تازه کار هستید، توصیه می کنیم انیمیشن های خود را ساده نگه دارید تا از مداخله توسعه دهندگان جلوگیری کنید.

4.سرعت

هیچ کس یک وب سایت کند را دوست ندارد. انتظار بیش از چند ثانیه برای بارگیری یک صفحه می تواند به سرعت بازدید کننده را از ماندن یا بازگشت به سایت شما باز دارد. صرف نظر از زیبایی، اگر سایت شما به سرعت بارگذاری نشود، در جستجو عملکرد خوبی نخواهد داشت (یعنی رتبه بالایی در گوگل کسب نخواهد کرد).

 

5.ساختار سایت

ساختار یک وب سایت نقش مهمی در تجربه کاربری (UX) و بهینه سازی موتور جستجو (SEO) دارد. کاربران شما باید بتوانند به راحتی در وب سایت شما بدون مواجهه با مشکلات ساختاری حرکت کنند.

 • سازگاری بین مرورگرها و دستگاه ها

یک طراحی عالی باید در همه دستگاه ها و مرورگرها حتی اینترنت اکسپلورر زیبا به نظر برسد. اگر سایت خود را از ابتدا می‌سازید، توصیه می‌کنیم از یک ابزار تست مرورگر متقابل استفاده کنید تا این فرآیند  سریع‌تر و کارآمدتر شود. اما اگر از یک پلت فرم ساخت وب سایت استفاده می کنید، آزمایش مرورگر متقابل معمولاً توسط تیم توسعه شرکت انجام می شود و به شما امکان می دهد که بر روی طراحی تمرکز کنید.

web-design-4

چرا طراحی وب سایت مهم است؟

طراحی وب ابزاری است که از آن برای کمک به مردم برای درک برند شما آنگونه که شما می خواهید استفاده می کنید. با به کارگیری استراتژی و رویکرد صحیح بازاریابی بصری ، کسب و کار شما می‌تواند مخاطبان مناسب را جذب کند و آنها را به مشتری تبدیل کند – نمونه‌های طراحی صفحه فرود را ببینید .

با برقراری ارتباط با برندی که ثبات و اعتماد پروژه را ارائه می دهد، کاربران تمایل بیشتری به تجارت با آن دارند. بدون یک برنامه طراحی وب واضح ، نتایج بالقوه ای را که یک حضور آنلاین خوب می تواند به شما بدهد، از دست می دهید.

شما چه امتیازی به محتوا می‌دهید! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و تماس رایگان

نیاز به طراحی سایت دارید؟!

آماده پاسخگویی
بـه شما هستیــــم

مقالات مشابه

جای ایده‌هات تو سرت نیست، تو سایتته!!

ما با مشاوره رایـــــگـان درخواست‌های شما را بررسی می‌کنیم و متناسب بودجه شما سایت طراحی می‌کنیم.

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

"*" indicates required fields

پکیج انتخابی شما:*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درصورت ثبت اطلاعات تماس، کارشناس ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

"*" indicates required fields

پکیج انتخابی شما:*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درصورت ثبت اطلاعات تماس، کارشناس ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

"*" indicates required fields

پکیج انتخابی شما:*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درصورت ثبت اطلاعات تماس، کارشناس ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت درخواست مشاوره رایگان